Életmódváltással a túlsúly ellen
Az egészséges testtömeg eléréséhez általában változtatni kell a táplálkozáson, fokozni kell a mozgást és gyakran életvezetési változtatásra, valamint orvosi segítségre is szükség van.
Azok az étkezési szokások, amelyek hozzájárulhatnak a fogyáshoz, elsősorban az összkalória-bevitel csökkentését célozzák meg. Az egyik módja a kalóriabevitel mérséklésének, ha több növényi eredetű táplálékot, gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát fogyaszt, amelyek térfogatuknál fogva jóllakatnak, de tápanyagtartalmuk kisebb és rosszabbul is szívódnak fel. Ugyanakkor a növények több rostot tartalmaznak, ami serkenti a bélmozgást anélkül, hogy komolyabb hasmenést okozna.
Törekedjen arra, hogy változatosan étkezzen, anélkül, hogy ételei ízetlenné, illetve egészségtelenné válnának! A kalóriabevitel csökkentése könnyebben megy, ha korlátozza a finomított szénhidrátok (cukor, édességek), illetve a telített zsírok fogyasztását.
Kérje meg orvosát, hogy segítsen Önnek meghatározni egy optimális fogyási programot! Lehet, hogy orvosa dietetikus bevonását fogja javasolni. A hirtelen elkezdett és radikális diétát nem ajánlják, mert a táplálékbevitel drasztikus megszorítása alultápláltsághoz, például vitaminhiányhoz vezethet, különösen, ha a táplálék minősége, összetétele sem megfelelő. A nagyon alacsony kalóriatartalmú folyadék diétát csak nagyon nagy mértékben elhízott betegeknek javasolják, nekik is átmenetileg. Ezek során kb. 800 kalóriát visznek be naponta, míg egy egészséges felnőtt napi kb. 2000-2500 kalóriát vesz fel.
Fokozott fizikai aktivitás
Helyzetkép |
Bár ma Magyarországon minden ötödik felnőtt elhízott, mégis csak 12 százalékuk az, aki orvoshoz fordul segítségért. Annak ellenére van ez így, hogy a szakember – orvos, dietetikus – ellenőrzése alatt folytatott testsúlycsökkentést az érintettek 30 százaléka meg tudja tartani, míg a magányos fogyókúrázok körében ez az arány csupán 5 százalékos. |
A napi 250 kalóriával (kb. 14 g zsír energiatartalma) csökkentett étrend kb. fél kg fogyást eredményezhet hetente. De ha ehhez 30 perc tempós sétát is hozzáadunk hetente négy alkalommal, akkor a fogyás sebessége megduplázódhat. A mozgás célja, hogy ezzel kalóriát égessünk el és alapanyagcserénk ne csökkenjen a kalóriamegszorítás ellenére, bár a mozgásnak emellett még számos más jótékony hatása is van. Az elégetett kalória attól függ, hogy milyen gyakran, milyen hosszan és mennyire intenzíven mozgunk.
Az egyik legjobb módja a zsírszövet csökkentésének a folyamatos aerob (légszomjhoz nem vezető) mozgás, például 30 perc gyaloglás hetente legalább négyszer. A rendszeres aerob edzésen túl bármilyen többletmozgás segít a kalóriák égetésében.
Az életmóddal összefüggő tevékenységek könnyebben beilleszthetők a napi rutinba. Gondolja ki, hogyan tudná növelni fizikai aktivitását a nap során! Például menjen gyalog fel és le a lépcsőn ahelyett, hogy lifttel közlekedne, vagy parkoljon a parkoló túlsó végén! Abban az esetben, ha Ön el van hízva, különösen, ha edzetlen és egészségügyi problémái is vannak, beszéljen orvosával, mielőtt belefog egy edzésprogramba.
Életmódváltás
A fogyáshoz, illetve a fogyás által elért testtömeg megtartásához általában szükség van bizonyos változásokra az életmódban. Életmódváltoztatáson többet értünk, mint módosítani az étkezéseken, illetve egy kicsivel többet mozogni a nap során.
Egy pszichológus, terapeuta, vagy más képzett szakember által vezetett viselkedésmódosító program segíthet Önnek ezeket a változásokat megvalósítani. A viselkedésmódosító programok során megvizsgálják jelenlegi szokásait, feltárják, milyen tényezők, illetve szituációk vezettek oda, hogy Ön túlsúlyos.
Ha tisztában van azzal, mely szokásai hiúsítják meg fogyási szándékát, akkor elkezdhet gondolkodni új, egészségesebb életmód kialakításán.
- Fogalmazzon meg magában cselekvési tervet, ami fokozatosan megváltoztatja szokásait, hozzáállását! Tervezze meg, milyen gyakran és milyen hosszan fog mozogni! Határozzon meg reális, betartható étkezési tervet, ami bőségesen tartalmaz vizet, gyümölcsöt és zöldséget! Írja mindezt le és határozza meg a kezdő dátumot (amit aztán ne tologasson)!
- Reális célokat tűzzön ki! A fogyási program céljai irányulhatnak bizonyos tevékenységekre, például a rendszeres testedzés megvalósítása, vagy lehetnek ún. kimeneteli célok, így például tíz kg leadása 5 hónap alatt. Győződjön meg arról, hogy a folyamatra koncentráló célok reálisak, specifikusak és mérhetőek-e (pl. hetente ötször 30 percen keresztül gyalogolni fog)! Kimeneti célok esetén határozzon meg biztonságos fogyási sebességet, kb. fél kiló leadását hetente! A gyors fogyás egyrészt jelentős mennyiségű víz leadását jelentheti, ami egészségtelen és könnyen vissza is jön, másrészt izomszövet vesztésére utalhat zsírszövet helyett.
- Kerülje az étkezésre csábító helyzeteket! Abban az esetben, ha kedvet kap egy kis nassoláshoz, terelje el a figyelmét valami pozitív, vélhetően örömöt szerző dologgal, például hívja fel egy barátját. Ez különösen akkor válik be, ha pótcselekvésként, kimondottan örömszerzésből eszik. Gyakorolja az egészségtelen ételek, illetve a nagy adagok visszautasítását. Csak akkor egyen, amikor komolyan éhes, ne akkor, amikor jó alkalom nyílik rá vagy az óra szerint itt az ideje.
- Vezessen naplót étkezési, illetve mozgási tevékenységéről! Napló írásával megerősítheti jó tulajdonságait és megkönnyíti még javítást igénylő viselkedései felismerését. Rögzítheti más, fontos, az egészséggel kapcsolatos adatát is (pl. vérnyomás, koleszterin-szint, vércukor).
- Ha egyedül nem megy, keressen fel táplálkozástudományban jártas orvost, aki a szakmai iránymutatást és a pszichés vezetés is biztosítja.
WEBBeteg