A víz szinte az összes, a szervezetünkben lezajló élettani folyamatában részt vesz. Így például az emésztőenzimek termelődéséhez, az emésztéshez, a felszívódáshoz, a tápanyagszállításhoz, a testszövetek felépítéséhez és regenerációjához, a testhőmérséklet folyamatos fenntartásához, valamint az anyagcsere során keletkezett bomlástermékek kiválasztásához és a szervezetből való kiürítéséhez egyaránt vízre van szükségünk.
Az emberi élet és az összes élő szervezet alapvető “építőeleme” a víz, jól példázza ezt, hogy a víz hiányát sokkal kevesebb ideig tolerálja a szervezet, mint a szilárd ételét.
A folyadékháztartásról
Átlagosan a felnőtt szervezet kb. 2,5-3 liter folyadékot vesz fel és veszít naponta.
A napi folyadékfelvétel és a folyadékleadás az alábbiakból tevődik össze:
• folyadékszükségletünk legjelentősebb részét (kb. 1500 ml-t) folyadék formájában vesszük fel
• körülbelül 800 ml folyadék a táplálékok szabad és kötött víztartalmából származik
• a tápanyagok elégetésekor átlagosan 200 ml víz képződik.
• a veséink által kiválasztott napi vizelet mennyisége kb. 1400 ml.
• körülbelül 300 ml-t vesztünk a légzés folyamán
• a bőrön keresztüli vízveszteségünk legalább 600 ml
• a széklet víztartalma megközelítőleg 300 ml
Mikor borul fel ez az egyensúly?
Értelemszerűen egyrészt akkor, ha nem fogyasztunk elég folyadékot. A vese különböző betegségeiben az, hogy a vese nem tud koncentrálni, és az, hogy nem tud hígítani, egyaránt előfordulhat. Gyakran távozik nagy mennyiségű folyadék lázas állapotban párolgás hatására, ez különösen kisgyermekeknél, csecsemőknél veszélyes.
A gyomor-bélrendszer hurutja, illetve egyéb gyulladásos kórképei is gyakran fordulnak elő, ilyenkor szintén fontos odafigyelni a nagy mennyiségű vízvesztés miatt szükséges folyadékpótlásra.
A fizikai munkavégzés során és a meleg környezetben is nagyon fontos odafigyelni a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztására. Égések, beleértve a napégést is, jelentős mértékben fokozzák a bőrön keresztüli párologtatást a hámréteg egyensúlyának megbomlásával, ilyenkor gyakran szükség van intravénás folyadékpótlásra is. Kiemelendő a légúti égés, hiszen ez gyakran a kültakaró égésével jár együtt, ilyenkor a tüdőn keresztüli párologtatás is szignifikánsan fokozódik, folyadékpótlást téve szükségessé.
Fontos megemlíteni azt a jelenséget, mikor a szomjúságérzet nélküli folyadékfelvétel szándékosan a javasolt többszöröse. Ezt nagyon gyakran tapasztaljuk fogyókúrázók között, akik túlzott mértékű folyadék fogyasztása révén akarnak jóllakottság-érzetet elérni, ezáltal a bevitt kalóriákat csökkenteni. Ez a jelenség a szervezet víz- és ionháztartásának a felborulásához vezetve olyan mértékben hígítja a nátrium ion koncentrációját a szövetekben, hogy különböző panaszokat, tüneteket okozhat. Krónikus hyponatremia esetén a nátriumszint fokozatosan csökken, akár napokig is túl alacsony szinten van, a tünetek pedig mérsékeltek. Az akut nátriumszint-csökkenés hirtelen következi be, nagyon súlyos tünetekkel, agyduzzanattal, kómával és esetlegesen halállal jár.
Mikor igyunk és mit igyunk?
A folyadék felvételi igényünk legjobb “jelzőrendszere” a szomjúságérzetnek a kialakulása. A kisgyermekek és az idős emberek viszont sokkal kevésbé érzik a szomjúságot az átlag populációnál, ezért a szokásosnál gyakrabban kell őket folyadékkal kínálni a kiszáradás megelőzése érdekében. Azoknál, akik a napi folyadékszükségletüket nem fogyasztják el, “strigulázást” szoktak javasolni, azaz minden 2 dl-nyi víz elfogyasztása után húzzanak egy strigulát, ezáltal látva a nap során bevitt folyadék mennyiségét. Ilyen esetekben egy idő után a szervezet megtanítható a helyes mennyiségű folyadék bevitelére.
A folyadékszükséglet kielégítése elsősorban folyadékokkal – szénsavmentes ásványvízzel, szűrt csapvízzel – történjen. A gyümölcsleveket nem szokták javasolni fogyókúrázó pácienseinknek, hiszen rengeteg plusz kalóriát és gyakran adalékanyagokat tartalmaznak. A vitaminnal dúsított üdítőket is célszerű mellőzni, hiszen ezek nagy része nem hasznosul a szervezetben, viszont a vesét és az emésztőszervrendszert megterheli.
Közvetlenül evés előtt és után, illetve evés közben nem javasolt a folyadékfogyasztás, mert ez az emésztőnedvek hígulását és tökéletlen emésztést okoz.
Dr. Csuth Ágnes
Vital Balance Életmód Központ