A koleszterin a köztudatban szinte csak rossz tulajdonságai miatt vált ismertté, de a teljességhez az is hozzátartozik, hogy nagyon fontos a szervezet számára, ugyanis például létfontosságú eleme a sejthártyának, bizonyos hormonok, vitaminok, epesavak építőköve. A magas koleszterinszint azonban káros a szervezet számára.
A koleszterint egyrészt a máj termeli, másrészt az elfogyasztott táplálékkal kerül a szervezetünkbe. A koleszterinszint mérsékléséhez ezért alapvető fontosságú az étkezési szokások helyes kialakítása.
Telítetlen zsírsav-tartalmú ételek (növényi olajok, pl. olíva, szezám, szója, napraforgó, repce) fogyasztása javasolt, viszont a telített zsírokat jobb kihagyni az étrendünkből. A telített zsírok közül a legismertebb az állati zsírok csoportja, de néhány növényi zsír, pl. kókuszolaj, mogyoróvaj, kakaóvaj, pálma olaj is ide tartozik, ezek főleg az édességekben vannak jelen.
Az első lépések |
Ha magas koleszterinszintet mértek Önnél, első lépésként az alábbiakat teheti a koleszterinszint csökkentéséért: |
A telített zsíroktól is ártalmasabbak a szervezetre, különösen a szív- és érrendszerre az úgynevezett transz-zsírok, melyek olcsó növényi olajok hidrogénnel történő telítésével keletkeznek, ilyenkor a kevésbé ártalmas telítetlen olajból kifejezetten káros telített zsírt képeznek mesterséges úton.
Az utóbbi időben egyre több tanulmány igazolta a transz-zsírok káros hatásait, ezért javasolt odafigyelni arra, hogy a transz-zsírokat tartalmazó élelmiszereket iktassuk ki étrendünkből, így egyes margarinokat, az iparilag előállított teasüteményeket, pékárukat, a gyorséttermi olajban sült ételeket, a chipseket. (Amennyiben telítetlen zsírsavakban gazdag egy élelmiszer, az gyakran fel is van tüntetve a csomagoláson. Érdemes elolvasni!)
A vörös húsokat (sertés, marha, bárány) kerüljük, helyette fehér húsokat fogyasszunk (szárnyas, hal). Az összetett szénhidrátok (tészta, rizs, burgonya), magas rosttartalmú ételek is segítenek a koleszterinszint csökkentésében. Túlsúlyosak esetében minden esetben javasolt a diéta, akkor is, ha a koleszterin szintje nem sokkal magasabb a határértéknél.
Fontos kiemelni, hogy a koleszterin- és egyéb lipidszintet rendszeresen kontrollálja a háziorvos vagy a gondozó belgyógyász. Magas koleszterinszint esetén a gyógyszeres kezelés mellett életmódváltás is szükséges, anélkül a legjobb terápia is hatástalan hosszú távon. A rendszeres orvosi kontroll a potenciálisan kialakuló társbetegségek ellenőrzése miatt is alapvető fontosságú.
Dr. Boros Miklós
Vital Balance Életmód Központ