Inkább fogyjon kevesebbet tartósan, mint többet, amit visszaszed! A testtömeg lassú, folyamatos csökkentése (kb. heti fél, egy kilogramm) a legbiztonságosabb módja a fogyásnak.
Az elhízás kezelésének célja egészségesebb testtömeg elérése, és ami ugyanilyen fontos, hosszú távú megtartása. Már 5-10 százalékos testtömeg csökkenés is jelentős egészségjavulást eredményezhet. Ez azt jelenti, hogy ha Ön 95 kiló (és elhízott a BMI alapján), már 5-10 kg leadása nagy eredmény.
Természetesen nem muszáj itt megállnia, de inkább fogyjon kevesebbet tartósan, mint többet, amit visszaszed. A testtömeg lassú, folyamatos csökkentése (kb. heti fél, egy kg) a legbiztonságosabb módja a fogyásnak.
Az egészséges testtömeg eléréséhez általában változtatni kell a táplálkozáson, fokozni kell a mozgást és gyakran életvezetési változtatásra is szükség van. Az Ön helyzetétől függően orvosa lehet, hogy vényköteles gyógyszert, vagy műtéti beavatkozást fog javasolni ezen erőfeszítéseinek kiegészítésére.
Fogyást segítő gyógyszerek
A legkedvezőbb, ha Ön egészséges étrenddel, rendszeres mozgással és szemléletbeli változtatással próbál meg fogyni. Amennyiben Önnek jelentős súlyfeleslege van, amelyik esetleg már betegséget is okozott, előfordulhat, hogy csak a vényköteles fogyasztószerek nyújthatnak segítséget.
Orvosa akkor fontolhatja meg, hogy Önnél gyógyszeres kezelést kezdeményezzen, hogy ha az alábbi állítások igazak az Ön esetében:
1. Más módszerrel nem sikerült lefogyni.
2. A BMI 27 feletti és ezzel kapcsolatba hozható társbetegségek állnak fent (cukorbetegség, magas vérnyomás, alvási apnoé).
3. A BMI értéke 30 felett van.
Jelenleg több − eltérő módon ható, és különböző mellékhatású − testsúlycsökkentő gyógyszer van forgalomban, a következő hatóanyagokkal:
1. Sibutramine: az ezt tartalmazó gyógyszer módosítja az agyban a neurotranszmitterek mennyiségét és eloszlását, ezáltal hamarabb érzi magát jóllakottnak a fogyni vágyó. Kimutatták, hogy egy év elteltével a Sibutramine hatóanyagú készítményt használók átlagosan 5 kg-mal többet fogytak, mint azok, akik egyszerűen alacsony kalóriájú étrendet követtek. Mellékhatásai közé tartozik a vérnyomás emelése, fejfájás, szájszáradás, székrekedés és álmatlanság.
2. Orlistat: gátolja a zsír emésztését és ezáltal a felszívódását a belekből. A fel nem szívódott zsír (illetve amit a vastagbél baktériumflórája meghagy belőle) a széklettel távozik, ami némi kellemetlenség forrása (a széklet a szokásosnál több, zsírosabb, nehezebb szagú és gázosabb). Az Orlistattal elérhető átlagos testsúlycsökkenés mérsékelt, kb. 3 kg-mal több, mint ami pusztán a diéta és a mozgás által elérhető. A gyógyszer mellékhatásai közé tartozik a zsíros széklet megjelenése, illetve a gyakori székelési inger. Mivel az Orlistat akadályozza a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódását, javasolt egyidejűleg vitaminokat szedni.
Ha a gyógyszeres kezelést nem kíséri az életmód megváltoztatása, a gyógyszert elhagyásakor a leadott fölös kilók nagy része sajnos valószínűleg visszatér. Előfordulhat az is, hogy a gyógyszerek nem fejtenek ki kellő mértékű hatást, illetve lehetséges, hogy hat hónap használat után a kedvező hatás elvész.
Műtéti megoldás
Mikor beszélhetünk elhízásról? |
Az elhízás anyagcsere folyamatok olyan genetikai, központi idegrendszeri vagy endokrin és környezeti hatásokra létrejövő zavar, mely az energiaháztartás egyensúlyának módosulását okozza. Ez a folyamat a táplálékfelvétel növelésében és/vagy az energialeadás csökkenésében nyilvánul meg, majd fokozott zsírraktározáshoz vezet. Az elhízás tehát krónikus betegség, mely tartós kezelést igényel, elsősorban kísérő betegségek kezelésével kapcsolatban. |
Abban az esetben, hogy ha Ön az eddig említett módszerek egyikével sem tudott súlyfeleslegétől megválni, és az extrém mértékű, felmerül a műtéti megoldás. Abban az esetben fontolandó meg a műtét, ha:
1. testtömeg index 40 vagy 40 feletti,
2. testtömeg indexe 35 és 40 között van, de ehhez súlyos, a testtömeggel összefüggő egészségügyi problémák társulnak (pl. cukorbetegség vagy magas vérnyomás).
A gyomor-elkerülő (bypass) műtét megváltoztatja az emésztőrendszer anatómiáját, ezáltal korlátozva a fogyasztható, illetve megemészthető tápanyagmennyiségét. A bypass műtét során a sebész a gyomor felső részét leválasztja az alsó részről, majd becsatlakoztatják ide a normálisan a gyomor alsó részéhez csatlakozó vékonybelet. A gyomor alsó részét a vékonybél lentebbi szakaszába csatlakoztatják be. Vagyis, a nyelőcsőből a táplálék és a folyadék gyomor felső részéből kialakított kis tasakba kerül, majd innen a vékonybélbe.
Ugyanakkor a gyomor egykori alsó részében termelt emésztőnedv, amelynek már nincs funkciója, de elvezetéséről gondoskodni kell, ürülni tud a vékonybél felé. Az eljárás előnye, hogy a gyomor egykori alsó részének megtartásával meghagyja egy esetleges későbbi visszaállítás lehetőségét.
Ha megfelelően végzik el, ez a műtét drámai fogyáshoz vezet (az első két év során a testtömeg akár 50-60 százalékkal csökkenhet), mivel a gyomorként funkcionáló felső tasak hamar megtelik, így az illető egyszerre keveset tud enni.
Azok a betegek, akik emellé még betartják az étrendi megkötéseket és rendszeresen mozognak is, a leadott testsúlyt biztosan nem szedik vissza. Ettől függetlenül a műtétnek sok szövődménye lehet. A gyors fogyás epekőképződéshez vezethet. A gyomor bypass műtét továbbá ún. Dumping szindrómát eredményezhet, amit a gyomortartalom vékonybélbe való túl gyors bekerülése és az alsó rész gyomornedvének a bélbe jutása okoz (anélkül, hogy a táplálék csökkenthette volna annak savasságát). A szindróma tünetei: émelygés, hányás, hasmenés, szédülés és izzadás. Ezért mindenképp érdemes orvosi segítséggel és felügyelettel fogyókúrázni.
WEBBeteg