Ha rááll a mérlegre, megtudhatja, mennyi a teljes testtömege, de nem kap felvilágosítást arról, hogy ebből mennyi a zsírszövet. A mérleg nem mondja meg azt sem, hogy a zsírszövet Önre jellemző elhelyezkedése mekkora kockázatot jelent.
Elhízásról akkor beszélünk, hogy ha a szervezetben túl nagy mennyiségű a zsírszövet. Az emberi test el tudja viselni, ha egy kicsivel több zsírszövetet kell magával hordoznia, azonban egy bizonyos ponton túl a zsírszövet már hátrányosan befolyásolja egészséget. Éppen emiatt az elhízás több mint esztétikai probléma. Az elhízás miatt Önnek nagyobb kockázata van a magas vérnyomás, a cukorbetegség és számos más komoly egészségügyi problémára.
Jó hír azonban, hogy még egy kisfokú fogyás is javíthatja az elhízással kapcsolatos szövődményeket! Fogyás általában a táplálékbevitel csökkentésével (főleg a szénhidrátokéval) és fokozott mozgással, esetleg életvezetési változtatások segítségével lehetséges.
Amennyiben valaki ezekre nem reagál kellően, más, az elhízás kezelésére kifejlesztett beavatkozás is a rendelkezésére áll, például egyes vényköteles gyógyszerek, esetleg műtéti megoldások.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Mi az a BMI? |
Az elhízás mértékének számszerűsített meghatározására a testtömeg index (BMI) szolgál, mely a kilogrammban mért testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének hányadosa. Normális súly esetén a BMI 18,5-24,9, túlsúly esetén 25-30, elhízásról 30 feletti BMI érték esetén beszélhetünk. |
Ha rááll a mérlegre, megtudhatja, mennyi a teljes testtömege, de nem kap felvilágosítást arról, hogy ebből mennyi a zsírszövet. A mérleg nem mondja meg azt sem, hogy a zsírszövet Önre jellemző elhelyezkedése mekkora kockázatot jelent. Egészségügyi szempontból azonban e két utóbbi tényező fontosabb, mint a testsúly önmagában. Bizonyos betegségek, például a cukorbetegség, fokozzák a túl sok zsírszövetből fakadó kockázatot.
Három mutató segítségével eldönthető, hogy Önnek orvosi szempontból szüksége van-e fogyásra. E három mutató a testtömeg index (BMI), a haskörfogat (pontosabb megközelítéssel: a haskörfogat és a csípőkörfogat aránya) és a személyes kórelőzmény.
Ha a BMI és a haskörfogat meghaladja a kívánatos értéket, továbbá ha a fent említett betegségek közül egy vagy több előfordul, valószínűleg Önnél különösen jótékony hatású lenne a fogyás. Ha a BMI 30 felett van, akkor egyéb rizikófaktor nélkül is kívánatos a testtömeg csökkentése. Beszéljen orvosával egy fogyási terv kidolgozásával kapcsolatosan.
Orvosa segíthet Önnek eldönteni, szüksége van-e fogyásra, és ha igen, mennyit érdemes fogynia. A BMI és a derékbőség meghatározása mellett orvosa áttekintheti korábbi megbetegedéseit, melynek segítségével pontos képet tud Önnek adni arról, mennyire veszélyes a többletzsírszövet az Ön esetében.
Figyelembe kell venni, hogy dohányzik-e, alkoholt fogyaszt-e és mennyi stressz éri mindennapjai során. E tényezők kombinációja nagyobb terhet ró az Ön szervezetére. Orvosa mindezek mellett feltárhat olyan betegségeket is, melyek a súlyossága enyhíthető azáltal, ha Ön néhány kilót lead. Egészsége érdekében beszéljen nyíltan súlyproblémájáról orvosával!
Mi mit jelent?
Haskörfogat mérés: ha a zsírszövet jelentős része a hasüregben található a belek között (mezenteriális zsír), akkor “alma” típusú elhízásról beszélünk. Ha a zsírszövet zöme a csípőn, a combokon és általában a bőr alatt van (szubkután zsír), akkor az elhízás “körte” típusú. Az egészség szempontjából sokkal kedvezőbb a körte típus. Ha Önnek pocakja, előredomborodó vagy éppenséggel lecsüngő hasa van, máshol viszont nem vagy nem különösebben hájas, akkor elhízása alma típusú. A hasüregi zsír növeli az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát. Nőknél a haskörfogat 88 cm, a férfiaknál pedig 100 cm alatt kell, hogy legyen (ezek a számok a különböző ajánlásokban néhány cm-rel eltérhetnek).
Korábbi megbetegedések, társbetegedések: ha Önnél (vagy vérrokonainál) magas vérnyomás vagy más keringési betegség, cukorbetegség (az ún. 2-es típusú), esetleg alvási apnoé (légzéskimaradás) fordul elő, akkor Önnél nagyobb a túlsúllyal kapcsolatos szövődmények kockázata.
WEBBeteg