A hasi puffadás az egyik leggyakoribb tünet. Kivizsgálásának menet függ a mellette megjelenő egyéb tünetektől és az életkortól.
A puffadás kezelésének legfontosabb lépése a lehetséges ok kiderítése. Elsőként fel kell jegyezni, hogy mikor jelentkezik a puffadás, van-e összefüggés étkezésekkel, esetleg valamelyik étellel. Mire enyhül a panasz, és fontos információ, hogy történt-e változás a székelési szokásokban. A legegyszerűbb és leghasznosabb módszer a táplálkozási napló vezetése. Ezt áttekintve akár magunk is rájöhetünk a panaszok eredetére.
45 év alatti életkorban a kivizsgálás előtt diétás szabályok betartásával, a táplálkozási módosítások a legtöbb esetben sikeresek. Tartós, legalább 1 hónapos panaszok a diéta mellett azonban már indokolják a kivizsgálást. 45 év felett a puffadás hátterében gyakrabban szervi ok áll. Ekkor a diéta megkezdése mellett javasolt a rutin fizikális vizsgálat, társuló tünetek mellett a belgyógyászati vizsgálat.
Melyek a szükséges vizsgálatok?
Első lépés a fizikális vizsgálat. Ennek része a has felszínes és mely betapintása. Ellenőrizhető a máj nagysága, a belek fokozott gáztartalma, a bélmozgások meghallgatása sztetoszkóppal. Gyanús eltérések esetén a következő lépés a hasi ultrahang. Ekkor hasra helyezett vizsgálófejjel áttekintik a hasüreget. A rutin belgyógyászati és sebészeti vizsgálat része ujjal a végbél vizsgálata, hiszen ujjal elérhető magasságig áttapintható a végbél és a végbél záró izom működése is ellenőrizhető. A vizsgálatot a gázos belek nehezítik, ezért érdemes a vizsgálat előtt diétázni, ezzel növelni értékét.
Amennyiben a vastagbélben található okra van gyanú, a legtöbb információt a vastagbél tükrözés szolgáltatja. Ekkor lehetőség van az eszközön keresztül szövettani mintavételre is, ami fontos előny a képalkotó vizsgálatokhoz képest (hasi, kontrasztanyagos CT). Számos betegség gyanúja esetén nem nélkülözhető ez a típusú eszközös vizsgálat, ami végezhető bódításban, altatásban, de ezekben az esetekben ambulánsan csak a megfelelő feltételek megléte mellett végezhető.
Hasonlóan informatív vizsgálat a gyomor-bélrendszer felső szakaszáról a nyelőcső és gyomortükrözés. Ekkor a nyelőcső, gyomor és a duodenum (vékonybél kezdeti szakasza) teljes áttekintése történik meg. A látható nyálkahártya eltérések mellett szövettani vizsgálatra mintavételre van lehetőség ebben az esetben is. A végbél felől kontrasztanyagos feltöltés az irigoszkópia. Ez a vizsgálat a bélfal eltéréseit és rugalmasságát segít megítélni. A vastagbél tükrözés elterjedésével veszített jelentőségéből, de még manapság is alkalmazzák.
A kontrasztanyagos gyomor-bél passage vizsgálat során a hígított kontrasztanyagot kell meginni, majd ezt követően nézik a haladását a gyomor-bél rendszerben. Az esetlege megváltozott bélperisztaltika, szűkületek, tágulatok kimutatására alkalmas, különösen vékonybél betegség gyanúja esetén.
A képalkotó vizsgálatok következő lépcsője a compter tomographia (CT). A hasi ultrahang által pontosan nem vizsgálható, illetve az ezen látott eltérések pontosítása miatt végzik a legtöbb vizsgálatot. Ez a vizsgálat vénás kontrasztanyag beadásával jár és pár perces mozdulatlanságot kíván. Lényeges, hogy a vizsgálat előtt néhány gyógyszer (gyakori cukorbetegség elleni készítmények) nem vehetők be.
A laborvizsgálatok a máj és hasnyálmirigy működéséről szolgáltatnak információt. Ezen szervek vizsgálatának fontos része, hiszen pontosítják a feltételezett okokat.
Lényeges még a székletben lévő vér kimutatása. Ez a vastagbél eredetű eltéréseknél pozitív, gyakran a daganatos megbetegedés első jele a puffadás mellett.
Gyakran a hasi puffadás, panaszok hátterében húgyúti fertőzés áll. Amennyiben vizeléssel kapcsolatos tünet is van (gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés, véres vizelet) vizeletvizsgálatra is sor kerülhet.
Melyek azon tünetek amiknek megjelenése esetén az orvosi vizsgálat mihamarabb szükséges?
Hasi puffadás mellett véres széklet jelenik meg. A hasi puffadás a székelési szokások megváltozás kíséri (hasmenés, esetleg időnkét székrekedés és hasmenés váltakozva). A haspuffadás szemmel láthatóan asszimetrikus has elődomborodást okoz. Több napig nincs széklet és a szelek is nehezen távoznak. A hasi puffadás mellett kifejezett hányinger is jelentkezik.
Dr. Boros Miklós
Vital Balance Életmód Központ