Az Atkins-diéta lényege, hogy táplálkozásunk alappillérei (a szénhidrátok) helyett a fehérjéket és a zsírokat részesíti előnyben.
Míg az egészséges táplálkozás alapelvei szerint a napi ideális tápanyagelosztás 55% szénhidrát, 15% fehérje, 30% zsír lenne, addig egy Atkins kúra alatt az első időszakban maximum 20g szénhidrát fogyasztása a megengedett, ami értelemszerűen magával vonja a fehérje és a zsír aránytalanul nagy bevitelét.
Ez a szénhidrát mennyiség egy 1400 kcal-át tartalmazó, energiaszegény étrendnek is csak megközelítőleg 6%-át adja. A diéta későbbi szakaszában ugyan emelhető 10g-al hetente a szénhidrátbevitel, egészen addig, amíg meg nem áll a fogyás, ez azonban még mindig elmarad az ajánlottól.
A diéta hátrányai
A túlzott zsírbevitel hátránya, hogy növeli a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát. Az elfogyasztott zsír lebontása során keletkező ketontestek (pl. aceton) megjelennek a vizeletben, valamint kellemetlen szájszagot okoznak. A fehérje bomlástermékek pedig a vese túlterhelése révén annak károsodását okozzák.
Az Atkins diétáról |
Az Atkins-diéta már közel 35 éve létezik, habár csak akkor lett szélesebb körben is ismert, amikor a világsajtó állandóan arról írt, hogy Jennifer Aniston ezt a diétát kezdte alkalmazni. A diétát Dr. Robert Atkins találta fel az 1970-es években, és inkább életmódváltásként, mint diétaként hirdette, így bőven talált mind hűséges követőket, mind pedig ellenzőket. |
A szénhidrát szegény étrendnek is vannak – nem is jelentéktelen – káros hatásai. Többek között: zavart okoz az izomműködésben, nőknél csökkenhet a fogamzás, valamint nincs biztosítva az agy számára a kizárólagos energiaforrása: a glükóz.
Általános tévhit a köztudatban, hogy szénhidrátszegény étrend mellett nagyobb mértékű lehet a fogyás, mint zsírszegény étrend mellett. Látszólag ezt igazolja az is, hogy az Atkins-diétát követőknél, gyors, látványos fogyás tapasztalható. Ennek oka, hogy szénhidrát hiányában szervezetünk a zsírt hasznosítja, ha energiára van szüksége. Ha viszont étkezéseink során a zsírok mennyiségét csökkentjük, az az összenergia csökkenésében jobban meg fog mutatkozni, mint ha a szénhidrátokat csökkentenénk, ugyanis 1g zsír 9 kcal energiát szolgáltat, míg 1g szénhidrát csak 4 kcal-t.
Ideális lenne, ha a fogyni vágyók, nem drasztikus módszerekhez folyamodnának, hanem személyre szabott, meghatározott tápanyagtartalmú étrendet követnének.
DE OEC Dietetikai Szolgálat − Tóth Krisztina