A Robert Young nevével fémjelzett elmélet szerint számtalan betegség, köztük a diabétesz, a rák, az elhízás, a szívbetegség, a lupus, a köszvény és az ízületi gyulladások hátterében szervezetünk elsavasodása áll. Young szerint a szervezet vegyhatása elsősorban a lúgosító diétával állítható helyre.
A valóságban szervezetünk pH-értékét kifinomult szabályozó mechanizmusok tartják egyensúlyban. Vérünk pH 7,2-7,4 közti kémhatását elsősorban az ún. puffer rendszerek − a tüdőn keresztül történő gázcsere, valamint a vese kiválasztó funkciói tartják fenn. Végstádiumú veseelégtelenségben, légzési elégtelenségben, vagy fokozott savvesztés (hányás) hatására, illetve diabéteszes ketoacidózisban valóban előfordul a savbázis egyensúly felborulása, az ilyen esetek azonnali kórházi ellátásra szorulnak.
Normális körülmények között jelentékeny savasító hatása pl. egy-egy fokozott intenzitású edzésnek lehet, a széndioxid és a tejsav felszaporodása révén. A szervezet ezt is képes gond nélkül kompenzálni. Noha egyes tápanyagok lebontásakor keletkeznek savas kémhatású végtermékek is, ezek egyéb bomlástermékekkel együtt rövid időn belül a vizelettel távoznak. Így a táplálkozás – akár egy lúgosító kúra – a szervezet vegyhatásán gyakorlatilag semmit, vagy csak igen keveset változtathat. (Tulajdonképpen gyorsabb és biztosabb eredményt érhetünk el, ha kicsit intenzívebben kezdünk lélegezni.)
Milyen tüneteket okoz az elsavasodás? |
Fejfájás Rossz közérzet Fáradékonyság Kimerültség Nyugtalanság Idegesség Ellenállóképesség csökkenése Ízületi problémák Haj,- bőr elváltozások |
Robert Young az élelmiszereket táplálkozás-élettani hatásaik alapján a következőképpen rendszerezi: savasít a magas fehérjetartalmú húsok, sajtok, tojás, hüvelyesek, gabonafélék, édességek, a dió, és a vaj fogyasztása. Semleges hatásúak a növényi olajok. Lúgosító hatású a legtöbb zöldségféle, gyümölcs, a tejsavó, kakaó, kávé, tea, fehérbor, vörösbor, sör, lekvár, méz, cukor, margarin.
A lúgosító diéta hatékonyságának titkát az egészséges táplálkozás alapelvei közül elcsent, teljesen új magyarázattal ellátott momentumok jelentik. Vagyis egy lúgosító kúra alatt azért hagyunk fel a sokunkra jellemző extrém mértékű húsfogyasztással, azért csökkentjük a sütemények, torták, finomlisztből készült pékáruk, tészták fogyasztását, mert az savasít; ugyanakkor azért növeljük a legtöbb zöldség- és gyümölcs bevitelét, “mert az lúgosít”. Ha ehhez tartjuk magunkat, valójában az úgynevezett üres kalóriák és a túlzott fehérje bevitelét csökkentjük, miközben mi a pH-ra gondolunk.
Mindemellett a lúgosító diéták nem számolnak például az étrend egyes vitamin- és ásványi anyag, rost-, só- és cukortartalmával, a rendszeres étkezések jelentőségével, a változatossággal, további számtalan szemponttal, és egyéni kívánalmakkal, amit egy dietetikus figyelembe vesz az étrend megtervezésénél. Így a lúgosító étrend szabályrendszerén belül is összeállítható teljesen helytelen, egészségtelen diéta is, ha nem szakértőre bízzuk a feladatot.
DE OEC Dietetikai Szolgálat − Csapó Melinda