A rostok szerepe a fogyókúrában

A rostok összetett szénhidrátmolekulák, melyek amiatt, hogy nem szívódnak fel, nem növelik az elfogyasztott kalóriák számát. A rostok nemcsak a fogyókúrázók, hanem minden ember táplálékának fontos alkotórészei. Azáltal, hogy a vizet megkötik, a széklet formálásában is részt vesznek. Sajnos szinte népbetegségnek számít a székrekedés, és a magyar lakosság nem igazán ismeri azokat a táplálkozási javallatokat,…

A folyadékfogyasztásról

A víz szinte az összes, a szervezetünkben lezajló élettani folyamatában részt vesz. Így például az emésztőenzimek termelődéséhez, az emésztéshez, a felszívódáshoz, a tápanyagszállításhoz, a testszövetek felépítéséhez és regenerációjához, a testhőmérséklet folyamatos fenntartásához, valamint az anyagcsere során keletkezett bomlástermékek kiválasztásához és a szervezetből való kiürítéséhez egyaránt vízre van szükségünk. Az emberi élet és az összes élő…

A colon hydrotherápia

Nagy népszerűségnek örvend az úgynevezett colon hydrotherápia, a célja a módszernek a vastagbélben jelenlévő toxinok eltávolítása. A colon hydroterápia gyakorlatilag egy beöntés, melyet gyógynövénykészítmények szedésével szoktak kiegészíteni. Az eljárás nem veszélytelen, és sajnos kifejezett előnyökkel sem jár. Ezzel szemben kifejezetten veszélyes is lehet, gyakran alakulnak ki szövődmények, ezek közül leggyakoribb a nyálkahártya-sérülés és az elektrolit-háztartás…

Evés terhesen

Terhesség és táplálkozás

A terhesség a magzatnak speciális tápanyag-összetételre van szüksége, melyet az édesanya saját testéből fedez. A terhesség alatti táplálkozásnál is a minőség a fontos, nem a mennyiség. A kezdeti hetektől érdemes odafigyelni arra, hogy az étel gazdag legyen vitaminokban, ásványi sókban, rostokban. Ami szintén nagyon fontos, az a megfelelő folyadékfogyasztás. Az elfogyasztott folyadék lehetőleg szénsavmentes víz…

Fogyókúra előnyei

A fogyókúra ritkábban emlegetett előnyei

Széles körben ismert az elhízás magas vérnyomással, valamint egyéb szív- és érrendszeri betegségekkel és a cukorbetegséggel, májbetegségekkel való együttes előfordulása, illetve ezen betegségek kialakulásában betöltött szerepe. Azonban kevesen tudják, hogy több olyan, ritkábban emlegetett betegség, illetve állapot létezik, amely szintén összefüggésbe hozható az elhízással, és megelőzésében, illetve kezelésében a fogyókúrának jelentős szerepe van. A daganatos…

Szülés utáni fogyókúra

Fogyókúra szülés után II.

A hazai gyermekorvosok ajánlása szerint, mely összhangban van a nemzetközi ajánlásokkal, a csecsemő legegészségesebb tápláléka 6 hónapos koráig az anyatej, fél éves kor után folyamatosan beépíthetők az étrendbe az egyéb ételek. Az, hogy melyik édesanya meddig szoptatja gyermekét egyéni elhatározástól és egyéb tényezőktől is függ, pl. a tej mennyisége, a szoptatási szokások kialakítása. Bár a…

Fogyás terhesség után

Fogyókúra szülés után I.

Sok nő esik abba a hibába, hogy már terhessége alatt is “kettő helyett eszik”. Természetesen erre a szoptatás időszakában sincs szükség. Fontos felhívni a kismamák figyelmét arra, hogy nemcsak „kettő helyet” enni nem tanácsos, hanem a fogyókúra is ellenjavallt mind a terhesség, mind a szoptatás alatt. A szoptatás időszaka, főleg a kezdetekben nagyon nagy türelmet,…

Probiotikum

A probiotikumok

Egyre többet tudunk a probiotikumok jótékony hatásairól, napjainkban az üzletek polcain számos probiotikus készítményt lehet találni. A definíció szerint a probiotikumok olyan készítmények, melyek élő, a gyomor-bél traktus szempontjából fontos és meghatározó mikroorganizmusokat (leginkább Lactobacillusok és Bifidobacteriumok) megfelelő számban tartalmaznak és ezek fiziológiásan kedvező hatást fejtenek ki az emberi szervezetben szájon át történő alkalmazásukat követően.…

Rossz fogyás

Jobb felkészülni: a fogyókúrával járó esetleges kellemetlenségek

A cél kettős, egyrészt az egészség, másrészt az előnyös külső elnyerése. Sokszor a fogyókúra  az orvosi javaslat része, és sajnos előfordul, hogy az orvos terápiaként elrendeli a fogyást, de ezt a beteg nem érzi szükségesnek, nem zavarják a túlsúllyal járó kellemetlenségek és egészségkárosodás. Ilyenkor a fogyókúrát a fogyókúrázó nagyobb próbatételként éli meg, főleg motiváltság és…

Antioxidánsok

Antioxidánsok

Antioxidáns alatt leggyakrabban az élő szervezetben, illetve a táplálékban található, természetes vagy mesterséges vegyületeket értjük, melyek az oxidációt gátolják vagy késleltetik. Ezek az anyagok rendszerint szerves vegyületek, de találhatunk közöttük fémeket is. Mire valók az antioxidánsok? Az élő sejtekben másodpercenként több millió szabadgyök képződik, melyeket a sejtek az antioxidánsokkal hatástalanítanak. Bizonyos helyzetekben (például stressz, betegség)…